Szkolenie podstawowe BASIC

 
 

Klasyczne szkolenie spadochronowe zwane aktualnie szkoleniem SL (od ang. static line) to najstarsza z metod praktycznego nauczania wykonywania skoków spadochronowych. Polega ona na tym, że po opuszczeniu samolotu przez spadochroniarza proces otwarcia spadochronu inicjowany jest automatycznie a zadaniem skoczka jest przyjęcie właściwej pozycji spadania, której nauczył się podczas ćwiczeń naziemnych.

Taki sposób wykonywania skoków stosowany był już pod koniec dziewiętnastego stulecia. Żołnierz obserwujący z balonu wojska przeciwne mógł dzięki spadochronowi przeżyć jego zestrzelenie. Wraz z pojawieniem się samolotów bojowych podczas pierwszej wojny światowej narodziła się też idea przerzucania drogą powietrzną większych grup żołnierzy a apogeum tych działań przypadło na lata drugiej wojny światowej. Sposób desantowania dużych oddziałów wojska nie zmienił się praktycznie do dziś. Dlatego skok z samoczynnym otwarciem spadochronu nosi też tradycyjną nazwę skoku metodą desantową.

Jak wspomniano wcześniej przy skoku metodą SL spadochron główny (każdy skoczek ma także podczas skoku spadochron zapasowy) automatycznie zaczyna się otwierać tuż za drzwiami samolotu a proces jego całkowitego wypełnienia trwa ok. 3 sekund. Po wykonaniu czynności kontrolnych skoczek szybuje swobodnie manewrując tak, by wylądować na środku lotniska. W czasie kilku skoków SL skoczek uczy się też symulować ręczne otwarcie spadochronu aż w końcu wykonuje skoki, w których samodzielnie otwiera swój spadochron. Oczywiście cały czas zabezpieczony jest automatem, który w razie potrzeby może za niego otworzyć spadochron zapasowy by zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Wraz z nabywaniem doświadczenia skoczek zwiększa opóźnienie w otwarciu spadochronu ucząc się swobodnego manewrowania ciałem podczas spadania. Po wykonaniu kilkudziesięciu skoków skoczek posiada umiejętności pozwalające mu na ćwiczenie w towarzystwie innego, bardziej doświadczonego skoczka spadającego tuż obok, czyli zaczyna się dopiero prawdziwe spadochroniarstwo.